CLOSE
At a glance
Investors
Mission & values
Press & Media
Business model
Careers
Ukrsotsbank Worldwide
Ukrsotsbank Factsheet
Поддержка Печать Добавить в избранное

Главное - доверие и партнерские отношения

30.06.2015

- Нині всі говорять, що в Україні банківська криза. Це дійсно так, чи просто навмисне нагнітання ситуації?

- Стан банківської системи є віддзеркаленням ситуації в країні. Коли економіка працює ефективно, активно розвивається великий, малий і середній бізнес, то, відповідно, і банківська сфера нарощує потужності. Однак нині дійсно в країні продовжується криза, коріння якої сягає двох останніх десятиліть: згадайте фінансові спади 96-го, 98-го, 2004-го і 2008-го років. Банківська система зіткнулася з круговою низкою проблем: банки не мають довіри до позичальників через великий процент неповернення кредитів; населення та юридичні особи, зі свого боку, не довіряють банкам - кошти через проблеми у низки фінансових установ. Як результат, маємо найскладнішою проблемою - відновлення довіри. На сьогоднішній день, дійсно, банківська система поступово очищується та намагається стабілізуватися: 1/3 банків в стані ліквідації або в стані особливого надзору зі сторони НБУ, інші – намагаються відновити свою стійкість, взяти нову планку у розвитку бізнесу. Дана ситуація є стресовою не тільки для фізичних осіб, але й для юридичних, особливо для тих, що обслуговувалися в банках, що знаходяться в стані ліквідації. Останні ще й мають обрати нову банківську установу для подальшої співпраці. Нерідко такий вибір є нелегким для підприємства – оскільки, знову постає питання довіри, спроможності банку задовольнити потреби компанії, можливості побудови довготривалих партнерських відносин.

- Наскільки обґрунтованим є підняття відсоткових ставок за кредитами? Це дійсно рішення проблем чи просто спекуляції "нечесних" банкірів, адже платоспроможність позичальників не погіршується?

- Підвищення процентних ставок за кредитами не є бажанням банків. Гроші мають вартість, на яку впливає ряд чинників. По–перше, це процентні ставки за депозитами, стабільність депозитної бази в банках, швидкість обігових коштів на ринку, співставлення строків депозитів та кредитів (перші, в основному, короткі – на декілька місяців, кредити, навпаки, до року та більше, якщо мова іде про інвестиції в бізнес), якість обслуговування позичальниками своїх кредитів та своєчасне їх повернення в банк, тощо. На жаль, на сьогодні банківська система як і раніше відчуває зменшення депозитів, та збільшення обсягу кредитів, що не повертаються в банки. Ситуація з депозитами в UniCredit є достатньо стабільною - ми відчуваємо довіру клієнтів до нашого банку.

- Як позначився такий стан банківського сектору в Україні на роботі UniCredit Bank?

- Кінець минулого року був дуже складним для всіх банків, у тому числі і для нашого. Банки працюють на стабільність і повинні чітко бачити перспективи, знати, що очікувати у найближчому майбутньому. Однак в Україні робити прогнози складно, у тому числі і для іноземних інвесторів, адже ситуація практично непередбачувана. UniCredit, незважаючи на низку ринкових ризиків, залишається в Україні. Так, наразі, капітал нашого банку збільшено на суму 500 млн доларів США. Це виважений крок, та на поточний момент - безпрецедентний для України. Стійкість та надійність - це основа UniCredit, як в цілому для Групи, так в кожній окремій країні, і Україна не є винятком.

- Серед ваших клієнтів представники різних галузей економіки, у тому числі й аграрної. Як з’явилася ідеї співпрацювати з сільгоспвиробниками, зокрема тваринниками?

- UniCredit Bank - це універсальний банк, який опікується всіма сегментами ринку. Історично склалося так, що серед наших клієнтів є підприємства різні як за розміром, так і за видом діяльності.

Для нас аграрний ринок - непересічний, розуміємо, що це велика кількість підприємств, які потребують щоденної підтримки та супроводу. Останні декілька років банк приділяв більше уваги рослинництву, але поступово зміщує фокус на тваринництво. Серед наших клієнтів є компанії - виробники, імпортери та дистриб’ютори генетики, обладнання, кормів тощо, які на сьогодні починають активно інвестувати та розвивати вітчизняне тваринництво. Ми готові їм допомогти та сприяти у розвитку цієї галузі. Тому зараз поглиблено вивчаємо потреби та специфіку цього бізнесу, щоб розуміти, де саме можемо бути корисними, розроблюємо окремі програми як для підтримки оборотного капіталу, так і капітального інвестування (реконструкції виробничих об’єктів, придбання основних засобів с/г виробництва, обладнання для виробництва, зберігання та переробки с/г продукції, генетика, корма тощо).

- Зрозуміло, що виробники сільськогосподарської продукції не завжди можуть самостійно прорахувати всі ризики. UniCredit Bank може допомогти спрогнозувати чи буде проект успішним і чи варто брати кредит?

- UniCredit Bank будує свої відносини з клієнтами виключно на партнерських засадах. Менеджер банку повинен розумітися на тому, чим займається його клієнт, як він розвивається, що потребує. Якщо підприємцю не вистачає знань, він у будь-який момент може звернутися до банку за консультаціями щодо перспектив фінансування того чи іншого проекту. Крім того, банк може запропонувати варіанти співпраці: це не обов’язково повинен бути кредит (найпростіший для розуміння підприємця метод отримати гроші). В більшості випадків банк може запропонувати більш економічно вигідні фінансові інструменти, що зробить проект підприємця більш ефективним, а можливо ще й надасть певні переваги в роботі з його постачальниками чи покупцями. В багатьох випадках, отримання кредитів під високі відсотки є не обґрунтованим, та й не потрібним. Адже за використання гарантійних інструментів (аваль векселів, гарантія, тощо) підприємець сплачує в декілька раз меншу вартість ніж за кредитами. Наприклад, за рахунок використання векселів вартість товару, що купується на умовах відстрочки платежу та прив’язана до валютних коливань, фіксується - тобто є незмінною, та у разі збільшення курсових різниць у валюті не перераховується. Таким чином, наш підприємець страхується від потенційних втрат, у разі підвищення курсу валюти.

- Яким критеріям повинне відповідати підприємство, щоб отримати кредит у UniCredit Bank? Аудиторська перевірка обов’язкова?

- Банк має ознайомитися з фінансово-господарською діяльністю підприємства, вивчити його фінансову звітність, дуже добре, якщо підприємство здійснює аудит. Дуже важливо, коли підприємство є відкритим для банку, веде діалог, адже саме в цій ситуації банк може надати йому поради, належні консультації, підібрати саме той кредитний продукт, який потрібен підприємству. Отже підприємство має розуміти, що рівень співпраці та партнерства з банком в більшості випадків залежить безпосередньо від нього.

Міжнародні банки завжди працюють відкрито, мають стандартизовані, добре прописані стандарти та алгоритми оцінки позичальника. Вони чіткі, прозорі, конкретні. Наприклад, однією з важливих умов є наявність аудиторського звіту. Якщо згадати ситуацію в Україні 5 років потому, то прохання банку надати аудиторський звіт майже не сприймалося клієнтами. На сьогодні, проведення щорічного аудиту – це звичайна справа для більшості українських підприємств. Кожен підприємець повинен розуміти, що банк не вимагає більше документів, ніж того потребує процес вивчення банком фінансово-господарської діяльності потенційного позичальника. Банк вивчає бізнес підприємства для того, щоб зрозуміти його поточний стан, потреби, ознайомитися із стратегією розвитку, рівнем управління підприємством, спрогнозувати грошові потоки. Якщо підприємець управляє своїм бізнесом занадто ризиково, не виважено, то у банка виникає закономірне питання: як йому можна довірити кредитні кошти? Банк повинен визначити, наскільки компанія може управляти тими коштами, за якими звернулася, і який ризик їх неповернення. Тому відкриті партнерські відносини - це обов’язкова умова, щоб побудувати плідну співпрацю.

- Якщо говорити про ваших клієнтів, серед них різні за розміром і видами діяльності підприємствами. Умови співпраці залежно від цього відрізняються?

- Клієнти з різних сегментів ринку, різні за розміром та видом бізнесу мають різні потреби. UniCredit Bank  пропонує широку лінійку банківських продуктів, як розрахункових так і кредитних та депозитних. Усі банківські продукти теж стандартизовані, проте є особливості їх застосування на практиці. Також багато чого залежить від того, який запас міцності має підприємство-позичальник, рівень його вміння управляти cash flow та загального менеджменту. Отже, якщо ми говоримо про сегмент ринку - тваринництво, то на цьому давайте і зробимо акцент.

Банк співпрацює з великою кількістю підприємств, які в повсякденному бізнесі, без впливу банку, пов’язані між собою низкою виробничого процесу: постачальник - виробник - дистриб’ютор - дилер або торгова мережа – та кінцевий споживач. Тому банк може допомогти побудувати ланцюжок фінансової підтримки на кожній ділянці цього ланцюжка (Supply Chain management). Такий підхід до фінансового супроводження бізнесу для українського ринку є достатньо ефективний та має мінімальне навантаження витрат на кожне підприємство в цьому ланцюжку. Самим простим та ефективним методом є використання векселя, його необмежені властивості щодо обігу на ринку (розрахунки, врахування, авалювання, зберігання, дроблення, тощо). Більш детально та у простому вигляді про розрахунки векселями, схеми, механізми, програми можна ознайомитися на нашому сайті. Більш того, ми регулярно розширюємо наші спеціалізовані вексельні програми для наших клієнтів. Так, ми рекомендуємо використовувати вексельні розрахунки для закупівлі кормів, преміксів, обладнання, малогабаритного транспорту та супутньої техніки тощо.

- Тобто ви сегментуєте клієнтів не за розміром, а за ефективністю?

- Можна сказати і так, хоча розмір підприємства теж має певне значення. Проте більше значення має тренд розвитку підприємства. Ми ж насамперед визначаємо бізнес-орієнтованість підприємства:

• якщо підприємство невелике, але рухається вперед, поступово зростає, для нас важливо розуміти його стратегію, бачення свого розвитку, його ринковий потенціал, яка саме йому потрібна фінансова підтримка;

• якщо підприємство "стоїть на місці", то можливо йому не потрібні додаткові кошти, а лише короткострокові гроші на підтримку поточної діяльності;

• якщо це велике підприємство, розвивається, здійснює модернізацію виробництва і ми бачимо його перспективу, банк готовий виступити партнером у реалізації такого проекту вже в більш значних сумах із застосуванням більш широкого переліку фінансових інструментів, можливо більш складних.

- Які програми кредитування UniCredit Bank пропонує для сільськогосподарських виробників?

- Програма - це певний набір банківських послуг, що містить певні преференції для клієнтів, які надаються самими учасниками (ініціаторами) цієї програми. Ми ж насамперед намагаємося зрозуміти, який із інструментів фінансової підтримки потрібен клієнту: гарантія, авалювання векселів, факторинг, залежно від того, для яких цілей залучають кошти. Всі ці продукти відрізняються один від одного. На сьогоднішній день ми маємо цікаві програми за участю міжнародних компаній, що працюють в Україні. Схожі вексельні програми працюють у галузі рослинництва. Банк здійснює вексельні програми сумісно із такими компаніями як Basf, Syngenta та інші. На сьогоднішній день до цих програм залучаються і інші постачальники обладнання, транспортних засобів та інші.

Основою цих програм є авальований вексель. Підприємство-покупець отримує від банку кредитний ліміт, в межах якого банк протязі протягом, наприклад, року, авалює векселі. Як це працює? Підприємство знає, на яку суму буде закуповувати товар (в обсязі або по сумі максимальної заборгованості). Товар буде проданий покупцю на умовах відстрочки платежу (максимально – до 1 року). По факту придбання товару підприємство-покупець виписує вексель (боргове зобов’язання) на ім’я продавця на суму вартості поставки та подає вексель в банк для авалювання (гарантування платежу). Наприклад, банк встановив підприємству кредитний ліміт 1 млн гривень, а він придбав товар лише на 100 тисяч. Отже, вексель буде виписаний на суму 100 тис. грн, відповідно витрати (комісія за аваль) теж буде із розрахунку зобов’язання банку - 100 тис. грн. Вартість банківського аваля: від 4 до 6,5% річних, а це в декілька разів нижче ніж проценти за кредитом. Більш того, постачальник товару може надати більш привабливу вартість товару або збільшену відстрочку платежу, у разі, якщо покупець розраховується авальованим банком векселем. Чому? Тому що в даному випадку продавець орієнтується на платоспроможність банку, яка є значно вищою ніж платоспроможність покупця. Також продавець розуміє, що платоспроможність його покупця є підтвердженою банком. Отже, це питання підвищеного рівня довіри. Таким чином, високий рівень довіри знищує бар’єри та спонукає до активної співпраці та добре економить кошти для кожного учасника бізнес-процесу.

- Що ви можете запропонувати клієнтам, які спеціалізуються на свинарстві? Чи є якісь специфічні банківські послуги?

- У нас є проекти, які ми започатковуємо для двох напрямків тваринництва - свинарства і птахівництва, які стосуються закупки кормів (кормових добавок) та обладнання.

Зараз UniCredit Bank обговорює різні варіанти співпраці між постачальниками цих товарів та фермерами, адже розуміємо складність поточної ринкової ситуації, обмеженість робочого капіталу. На основі цього виробимо базові умови для початку співпраці. Наступний етап - запропонувати банківські продукти, пояснити принцип їх дії, зрозуміти, наскільки вони цікаві обом сторонам.

- У планах на найближче майбутнє розвивати ці програми чи відкривати нові?

- Плануємо розвивати взаємодію з сільськогосподарськими виробниками, розширювати спеціалізовані фінансові програми, робити співпрацю з нашим банком більш комфортною, формувати нові можливості для розвитку нашої країни. Україна має значний потенціал для розвитку всіх сегментів сільського господарства, утому числі тваринництва та птахівництва. Крім того сума, яку група вливає в капітал, значна, та дає переваги як серед локальних банків так і серед банків з іноземним капіталом. Банк буде використовувати цю перевагу на всі 100 відсотків.

Наталія Тиховська, директор департаменту факторингу та векселів UniCredit Bank

Источник: Журнал "Прибыльное свиноводство" №3 (37)

Дата: июнь, 2015

Телефон: 0 800 3000 90
Назад

Интернет-банкинг
Физическим лицам
Юридическим лицам
Отделения и банкоматы
Контакты
0 800 3000 90 0 800 3000 90
0 800 3000 90 0 800 3000 90
Поддержка

Звонки со стационарных и мобильных телефонов в пределах Украины бесплатны.

Номер для звонков с мобильного в пределах Украины для абонетов Vodafone, Київстар та lifecell.

Тарификация согласно тарифных планов абонента.

Сallback для звонков с мобильного.

Звонки в пределах Украины и международные звонки согласно стандартным тарифам.

Курсы применяются в дату фактического списания средств со счета и являются приближенными к курсу банка при блокировании необходимой суммы на момент совершения операции.
Сначала указана валюта карточного счета, далее - валюта расчетов с платежной системой
Оценка качества обслуживания

Обратная связь

Возникли вопросы, предложения, замечания?

Мы ценим сотрудничество с Вами. Для того чтобы поделиться своими предложениями, замечаниями, задать вопрос, пожалуйста, заполните форму обратной связи, приведенную ниже или позвоните в Контакт-центр АО "Укрсоцбанк" по номеру 0 800 5000 20 (звонки со стационарных телефонов в пределах Украины бесплатные).

Я хочу получать информацию о новых услугах Банка, акциях и розыгрышах.

Поля обязательны к заполнению